Skip to content
Menu
Den blå bloggen – om konst (och konstigt)
Den blå bloggen – om konst (och konstigt)

Stockholm, stress och ett badrum som inte hängde med

Posted on maj 23, 2025maj 27, 2025 by Benny Blåkula

Det är något med vardagen i Stockholm – allt går snabbt, man har tusen saker i huvudet, och plötsligt inser man att badrummet man går in i varje morgon inte alls känns som en bra start på dagen. Det var så det var för oss.

Kaklet var slitet, handfatet kändes för litet och belysningen gjorde att hela rummet såg kallt ut, oavsett hur mycket man försökte piffa till det. Vi behövde en förändring – en badrumsrenovering Stockholm helt enkelt.

Att bo i Stockholm innebär vissa utmaningar. Det är trångt, tid är en bristvara och man vill gärna ha så mycket gjort som möjligt, utan att kompromissa med kvalitet. Så vi bestämde oss för att ta hjälp av proffs som kunde guida oss rätt från start. Någon som visste hur man jobbar snabbt och snyggt – och som hade koll på alla de små detaljerna som är så viktiga i en stadslägenhet.

Vi började med en skiss. Vad ville vi ha? Mer förvaring, bättre dusch, en varm känsla. Sen kom de och tittade, mätte och gav oss förslag. Det var tydligt att de hade gjort många badrumsrenoveringar i Stockholm tidigare – de kände till olika stammar, tillstånd som krävs och föreningsregler. Sånt vi aldrig hade tänkt på.

När arbetet drog igång gick det faktiskt överraskande smidigt. De täckte golv och trapphus, höll tidsschemat och höll oss uppdaterade varje dag. Och plötsligt stod vi där med ett nytt badrum. Inte ett lyx-spa kanske, men ett rum där vi trivs. Där det luktar fräscht, känns varmt, och där man gärna stannar någon minut extra på morgonen.

Vi hade tur – men vi la också tid på att välja rätt hjälp med badrumsrenovering Täby. Det gjorde hela skillnaden.

Hus och hem

Recent Posts

  • Stockholm, stress och ett badrum som inte hängde med
  • Förnyelse är progression
  • Läs detta när du inte orkar städa!
  • Viktigt att tänka på inför sommaren!
  • Tillsammans blir det till verklighet 
Inga kommentarer att visa.

Archives

  • maj 2025
  • april 2025
  • mars 2025
  • januari 2025
  • december 2024
  • april 2024
  • mars 2024
  • mars 2023
  • november 2022
  • oktober 2022
  • september 2022
  • maj 2022
  • april 2022
  • mars 2022
  • februari 2022
  • januari 2022
  • november 2021
  • december 2017

Categories

  • Andlighet
  • Fordon
  • Företag
  • Hälsa
  • Hemligt
  • Hemtrevligt
  • Hus och hem
  • Snus
  • Uncategorized
©2025 Den blå bloggen – om konst (och konstigt) | Powered by WordPress & Superb Themes